Powrót do sportu po COVID-19 return to sport

 do Aktualności, Blog, Dr Szczepan Wiecha

Po koronawirusie – zalecenia naukowe

Zachorowań na koronawirusa jest coraz więcej. Co za tym idzie, obserwujemy też znaczny wzrost zachorowań wśród sportowców zawodowych i amatorskich.

Jak bezpiecznie wrócić do treningu po chorobie? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

W niedawnym numerze jednego z najbardziej uznanych czasopism naukowych z zakresu medycyny sportowej, British Journal of Sports Medicine (Impact Factor: 12,68), zespół badaczy i doświadczonych klinicystów opublikował wytyczne dla sportowców i osób aktywnych fizycznie powracających do sportu po przebytym zakażeniu koronawirusem. Do wniosków doszli na podstawie dotychczasowych obserwacji przebiegu choroby i leczenia osób aktywnych fizycznie.

sport-po-koronawirusie

Przechorowałeś zarażenie koronawirusem…i co dalej?

Jeśli symptomy utrzymywały się do 7 dni i upłynęło minimum 10 dni od zakończenia symptomów należy wykonać:

  • EKG 12 odprowadzeniowe
  • ECHO serca (badanie ultrasonograficzne serca),

Na tym etapie nie są potrzebne dodatkowe badania układu oddechowego i biochemiczne. Ale gdy wyniki powyższych badań wskażą nieprawidłowości konieczna jest dalsza diagnostyka w tym:

Jeśli symptomy utrzymują się ponad 14 dni (kaszel, zmęczenie, bóle w klatce, palpitacje, spadek wydolności) należy wykonać badania:

  • EKG 12 odprowadzeniowe
  • badanie MRI serca (rezonans serca)
  • badanie spirometryczne płuc i RTG płuc.

Jeśli wyniki są prawidłowe należy dodatkowo przed powrotem do sportu wykonać badanie CPET (ergospirometryczne) i badanie holter EKG. Jeżeli podczas powyższych badań kardiologicznych lekarz zaobserwował jakiekolwiek nieprawidłowości  to nie należy podejmować treningu i postępować w celu wyleczenia dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego . Jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości ze strony układu oddechowego należy dodatkowo wykonać tomografię komputerową klatki i badanie ergospirometryczne CPET.

Jeśli przebieg choroby COVID-19 był poważny i pacjent wymagał hospitalizacji

W takim wypadku pacjent powinien przeprowadzić pełne badania serca i klatki piersiowej (MRI, EKG holter, CPET, CT) oraz rozszerzone badania krwi (CRP, Troponina T, D dimery). Przy prawidłowych wynikach badań można wrócić do aktywności. Ale jeśli wyniki okażą się nieprawidłowe, pacjent powinien unikać ćwiczeń i wdrożyć dalsze ukierunkowane leczenie poszczególnych stwierdzonych patologii układu krążeniowo oddechowego.

algorytm_powrot_do_sportu_u_chorych_na_covid
Zobacz też
0

Wpisz poniżej szukane słowo/wyrażenie i naciśnij Enter

hrmax-tetno-maksymalne