Trenuj OPTYMALNIE i przede wszystkim BEZPIECZNIE

PAKIET PRO KARDIO – PEŁNA OCENA ORGANIZMU

Bezpieczny trening

Każdy z nas słyszał, że wysiłek fizyczny to samo zdrowie. Ale czy faktycznie tak jest? Przecież intensywny trening to również spore obciążenie dla naszego organizmu, a szczególnie dla układu krążeniowego!

Czy więc Twój trening jest BEZPIECZNY?

Nie zastanawiaj się nad tym dłużej tylko sprawdź i upewnij się, że Twój układ krążeniowo-oddechowy działa poprawnie, a obciążenia, które mu serwujesz NIE SĄ obarczone ryzykiem.

Co więc zrobić, żeby trenować skutecznie i zarazem bezpiecznie?

Zespół specjalistów SPORTSLAB opracował kompleksową diagnostykę krążeniowo-oddechową wraz z zaleceniami treningowymi. Specjalnie dla Was stworzyliśmy Pakiet „PRO KARDIO”, który określi zarówno stan zdrowia całego układu krążeniowo-oddechowego jak i kondycję fizyczną.

W skład pakietu wchodzi:

Badany otrzymuje wyniki wraz z gotowymi wskazaniami do poprawy ogólnego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Otrzymuje również plan działania treningowego.

Czy pakiet PRO KARDIO jest przeznaczony dla mnie?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening był po pierwsze bezpieczny a po drugie dobrany tak, żeby szybciej osiągać treningowe cele, pakiet PRO kardio jest doskonałym wyborem.

Pakiet zalecamy zarówno osobom trenującym zawodowo jak i amatorsko. Pamiętaj, KAŻDY wysiłek fizyczny obciąża Twój organizm. Jeżeli trenujesz, a nigdy wcześniej nie wykonywałeś nawet podstawowej diagnostyki kardiologicznej – czas najwyższy to nadrobić.

Ocena kardiologiczna i badanie wydolnościowe – jak to wygląda?

Diagnostykę rozpoczynamy od badań strukturalnych serca. Zespół specjalistów wykonuje badanie EKG spoczynkowe oraz Echokardiografię serca. Na tym etapie kardiolog określa czy obraz serca nie wykazuje zmian, mogących zwiększać ryzyko zaburzeń. Ocenia też czy praca serca w spoczynku jest prawidłowa. W następnej kolejności wykonywana jest fragmentaryczna analiza składu ciała ( pamiętaj, że wysoki poziom tkanki tłuszczowej znacząco wpływa na obciążenie układu krążeniowo-oddechowego oraz kondycję fizyczną) oraz spirometria w spoczynku.  Po czym zespół przechodzi do diagnostyki wysiłkowej.

EKG wysiłkowe wykonywane jest podczas badania ergospirometrycznego (wydolnościowego), wykonywanego na cykloergometrze rowerowym (pakiet PRO KARDIO KOLARSKI) lub na bieżni mechanicznej (pakiet PRO KARDIO BIEGOWY). Kolokwialnie mówiąc, badany wykonuje stopniowany wysiłek fizyczny w masce na twarzy oraz z przypiętymi do ciała elektrodami (równocześnie badamy wydolność organizmu i sprawność całego układu krążeniowo-oddechowego podczas wysiłku).

Wszystkie badania przeprowadza zespół doświadczonych fizjologów sportu, pomocy pielęgniarskiej oraz kardiologów sportowych, którzy zdobywali swoje doświadczenie zarówno w kraju jak i za granicą. To co nas charakteryzuje to dbałość o każdy szczegół przygotowania sportowca. Pomożemy każdemu kto zaczyna swoja przygodę ze sportem, a także utytułowanym zawodnikom.

Badanie ergospirometryczne (wydolnościowe) przeprowadzane jest w warunkach laboratoryjnych (bieżnia lub ergometr rowerowy) co pozwala precyzyjniej określić parametry wydolności (W ten sposób eliminujemy czynniki atmosferyczne wpływające na osiągnięte wyniki testu). Fizjolog dobiera odpowiednią formę badania w zależności od specyfiki uprawianej dyscypliny i stopnia wytrenowania.

Wszystkie badania wykonujemy zwykle tego samego dnia.

Po wykonaniu diagnostyki, badany otrzymuje:

Tuż po badaniach, pacjent otrzymuje wyniki badań kardiologicznych wraz z interpretacją lekarza kardiologa. Dodatkowo po 3-ech dniach roboczych dosyłamy drogą mailową obszerny opis badania wydolnościowego (ergospirometrycznego) wraz z zaleceniami treningowymi. Opis zawiera m. in. informację na temat wartości progowych i maksymalnych następujących wskaźników:

  • VO2 – pobór tlenu wyrażony globalnie w mililitrach lub relatywnie w mililitrach na kg masy ciała. Wartości progowe wskażą nam na jakim poziomie jest wydajność organizmu przy niższych intensywnościach, gdy zmęczenie jeszcze nie narasta. Wartości maksymalne  – VO2max – to jeden z ważniejszych wskaźników wydolności fizycznej, szczególnie wydolności tzw. tlenowej, ważnej w dyscyplinach typowo wytrzymałościowych. Im większe VO2max, tym większa 

niu diagnostyki?zdolność do wykonywania długotrwałej intensywnej pracy, bez symptomów zmęczenia.

  • HR częstość skurczów serca (tętno) na jedną minutę. Wraz z wytrenowaniem tętno maksymalne ulega stopniowemu obniżaniu, co wiąże się z przebudowa i zwiększeniem mięśnia sercowego oraz komór serca. Wartości maksymalne  – HRmax – możemy ustalić jedynie poprzez bezpośrednie badanie.
  • VEilość powietrza przepływającego przez płuca w ciągu 1 min. podobnie jak w przypadku VO2max wyższa wartość tego parametru świadczy o lepszej sprawności układu oddechowego.
  • koszt fizjologiczny –  charakteryzuje ekonomię wysiłku, informując nas ile energii organizm zużywa aby wykonać określoną ilość pracy przy określonej mocy. Służy do monitorowania treningu.
  • LAT stężenie mleczanu we krwi 

Na podstawie wartości progowych i maksymalnych wyznaczamy następnie strefy wysiłkowe, które pozwalają zoptymalizować trening.

więcej o sprzęcie

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa test wydolnościowy?

Test wydolnościowy trwa 20-30 minut , cała wizyta około godziny. Prosimy o przybycie 15 minut wcześniej, w celu przygotowania się.

Co powinienem zabrać na badanie?

Nasi klienci mają do dyspozycji szatnię i prysznic Jeżeli noszą Państwo okulary, dla lepszego komfortu podczas testu, zalecamy założenie soczewek. Badanie biegowe: Badanie odbędzie się na bieżni mechanicznej. Na badanie proszę zabrać czyste buty biegowe i strój sportowy. Jeżeli nie biegali Państwo nigdy na bieżni to zalecamy wcześniejszą wizytę na siłowni, lub w innym miejscu z dostępem do bieżni mechanicznej, aby poćwiczyć technikę biegu. Badanie kolarskie: Na badanie proszę przybyć z własnym rowerem. Koła demontujemy, nie są potrzebne do przeprowadzenia badania a ramę zainstalujemy w naszym ergometrze- Cyclus2 – . Jeżeli Pana/Pani rower jest rowerem szosowym, lub triatlonowym, wówczas nie będzie żadnych problemów z instalacją ramy. Rowery torowe i czasowe mogą być niekompatybilne z powodu zbyt małego rozstawu tylnego widelca. Jeżeli przybędzie Pan/Pani z rowerem MTB to proszę dodatkowo podać informację czy rower wyposażony jest w tzw. sztywne osie (jaki rozmiar przód/tył). Proszę sprawdzić również czy kaseta w państwa rowerze jest 9, 10 lub 11 rzędowa. Prosimy o wyczyszczenie napędu.

Co jeżeli nie posiadam własnego roweru?

Jeżeli nie posiadają Państwo własnego roweru, test możemy przeprowadzić na naszym rowerze. Prosimy o wcześniejszą informację, jeżeli chcą Państwo skorzystać z tej opcji. Jest to możliwe wyłącznie w CDS Sportslab w Warszawie.

Czy przed badaniem muszę ograniczyć treningi?

W dniu badania (przed testem) proszę nie wykonywać żadnych treningów, organizm powinien być możliwie wypoczęty. Na dzień poprzedzające datę badania, proszę nie wykonywać treningów forsownych, takich po których organizm będzie wymagał dłuższej regeneracji (interwały, treningi progowe itp.).

Czy mogę zjeść posiłek przed testem wydolnościowym?

Zaleca się spożycie lekkiego posiłku, takiego jak przed treningiem najlepiej 2-3 godziny przed rozpoczęciem badania. Pamiętamy też o prawidłowym nawodnieniu. Bezpośrednio przed badaniem prosimy nie spożywać napojów pobudzających: kawy, napojów energetycznych, żeli z guaraną i kofeiną.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania?

Aby przeprowadzić test wymagany jest bardzo dobry stan zdrowia i brak chorób układu krążeniowo-oddechowego oraz innych mogących mieć negatywne konsekwencje zdrowotne dla organizmu poddawanego wysiłkowi fizycznemu. Testów nie można też przeprowadzać jeśli są świeże kontuzje.

Po ilu dniach, od wykonania badania otrzymam wyniki badań z zaleceniami?

Opracowane wyniki i ich analizę wraz z zaleceniami treningowymi wysyłamy w ciągu 3-4 dni roboczych, drogą elektroniczną. Jeżeli po tym czasie nie otrzymają Państwo wyników, prosimy o sprawdzenie folderu spam. W przypadku braku wiadomości, prosimy o kontakt, abyśmy mogli ponownie wysłać wyniki.

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń:  570 580 580 lub napisz do nas: kontakt@sportslab.pl

0

Wpisz poniżej szukane słowo/wyrażenie i naciśnij Enter