Gry zespołowe
W grach zespołowych każdy zawodnik stanowi ogniwo całości jaką jest drużyna.
Prawidłowa ocena stanu przygotowania motorycznego całego zespołu daje wiele cennych informacji dla sztabu trenerskiego. To właśnie regularnie przeprowadzane testy i analiza danych pozwalają na monitorowanie zespołu, jego progresu. Pozwala również na odpowiedni dobór obciążeń treningowych i indywidualizacje procesu treningowego dla poszczególnych zawodników.
WYBIERZ BADANIE
Test wydolnościowy TEAM – ergospirometria
Test obejmuje sprawdzenie stanu wytrenowania całej drużyny na podstawie badania ergospirometrycznego (analizy gazów oddechowych).
STANDARDOWA PROCEDURA TESTU (bieżnia mechaniczna)
W trakcie testu każdy zawodnik indywidualnie wykonuje wysiłek stopniowany (o stale rosnącym obciążeniu. Jest to bieg na bieżni mechanicznej aż do osiągnięcia subiektywnego zmęczenia lub osiągnięcia maksymalnych wartości poboru tlenu (VO2max). Test poprzedzony jest rozgrzewką po której rozpoczyna się właściwy test biegowy startując od prędkości biegu 8,5 km/h dla mężczyzn i 7,5 km/h dla kobiet. Co 2 minuty obciążenie (tempo biegu) jest zwiększane o 1,5 km/h do maksymalnego zmęczenia.
STANDARDOWA PROCEDURA TESTU (teren)
W trakcie testu każdy zawodnik indywidualnie wykonuje wysiłek stopniowany (o stale rosnącym obciążeniu w formie 20 metrowego biegu wahadłowego (beep-testu). Jest to bieg o stopniowo zwiększanej intensywności aż do momentu w którym zawodnik trzykrotnie nie zdąży na sygnał dźwiękowy. Test poprzedzony jest rozgrzewką po której rozpoczyna się właściwy test biegowy. Co 1 minuty obciążenie (tempo biegu) jest zwiększane.
Czas testu (wysiłku) uzależniony jest od stopnia wytrenowania, wynosi około 10-20 minut.
Istnieje możliwość dodatkowego pomiaru stężenia mleczanów we krwi na poszczególnych stopniach obciążenia.
SPRZĘT POMIAROWY
W Sportslab używamy najwyższej jakości sprzętu jak ergospirometry Cosmed Quark i K4b2. Są to w pełni profesjonalne urządzenia dedykowane m.in. do badań naukowych. Analizatory niższej klasy nie dają pełnych możliwości diagnostycznych!
UZYSKIWANE WYNIKI TESTU:
- Bezpośredni pomiar VO2max (maksymalnego minutowego poboru tlenu)
- HR max (maksymalnego minutowego tętna),
- VE max (maksymalnej minutowej wentylacji płuc),
- Kosztu energetycznego i fizjologicznego (wskaźniki energetyki wysiłku, jego ekonomii i zużywanych kalorii)
- Wyznaczenie indywidualnych zakresów tętna i tempa biegu dla progów metabolicznych (tlenowy i beztlenowy)
- Wyznaczenie indywidualnych zakresów tętna i tempa biegu dla poszczególnych intensywności wysiłku (stref wysiłkowych) m. in. strefy najwyższego spalania tłuszczy, strefy tlenowej (OWB 1), strefy średniego i wysokiego usprawniania.
Test wydolnościowy TEAM – mleczanowy
Test obejmuje sprawdzenie stanu przygotowania kondycyjnego całej drużyny na podstawie badania „zakwszenia” i wyznaczenia indywidualnych krzywych mleczanowych.
STANDARDOWA PROCEDURA TESTU (boisko piłkarskie, hala sportowa)
W trakcie testu każdy zawodnik indywidualnie wykonuje wysiłek stopniowany (o stale rosnącym obciążeniu. Tempo biegu zawodników jest regulowane sygnałami dźwiękowymi, tak aby przez cały stopień obciążenia utrzymywane było stałe tempo. Test rozpoczynany jest od prędkości biegu 9 km/h dla mężczyzn i 8 km/h dla kobiet. Co 3 minuty obciążenie (tempo biegu) jest zwiększane o 1 km/h do maksymalnego zmęczenia. Po każdym poziomie pobierane są próbki krwi do oznaczenia stężenia mleczanów i późniejszego wyznaczenia tzw. krzywej mleczanowej.
Czas testu (wysiłku) uzależniony jest od stopnia wytrenowania, wynosi około 15-25 minut
Do oznaczania stężenia mleczanów używamy profesjonalnego analizatora Super GL firmy Dr Muller (Niemcy) dającego najwyższą precyzję i wiarygodność pomiaru, czego nie można uzyskać stosując analizatory paskowe!
UZYSKIWANE WYNIKI TESTU:
- HR max (maksymalnego minutowego tętna)
- LA max (maksymalnego poziomu zakwaszenia)
- Wyznaczenie indywidualnych zakresów tętna i tempa biegu dla progów metabolicznych (tlenowy, mleczanowy i beztlenowy)
Wyznaczenia wartości „zakwaszenia” dla poszczególnych temp biegowych i dla wartości progowych. - Wyznaczenie indywidualnych zakresów tętna i tempa biegu dla poszczególnych intensywności wysiłku (stref wysiłkowych) m. in. strefy najwyższego spalania tłuszczy, strefy tlenowej (OWB 1), strefy średniego i wysokiego usprawniania.
Testy mocy maksymalnej TEAM
Test Wingate
Test polega na wykonaniu maksymalnego, krótkotrwałego wysiłku z określonym i stałym obciążeniem dobranym do masy badanej osoby. W teście uzyskujemy dane dotyczące wydolności anaerobowej a jednostką pomiaru mocy są Waty (W).
Standardowa procedura testu
Po zakończeniu rozgrzewki wykonywany jest właściwy test, w którym zadaniem badanego jest osiągnięcie jak najwyższej częstości pedałowania (mocy) i utrzymaniu jej jak najdłużej w założonym czasie testu. Standardowo test Wingate wykonuje się w czasie 30 sekund z obciążeniem 8,5 % masy ciała.
Uzyskiwane wyniki testu:
- PP (peak power, W/kg)- moc maksymalna uzyskana w teście
- MP (mean power, W/kg)- średnia moc w czasie całego testu w Watach i Watach na kg. masy ciała
- FI (fatique index, W/kg/sek.)- indeks zmęcznia, określający procentowo stopień spadku mocy w czasie całego testu.
- PF (pedal force, Nm)- siła nacisku na pedały
Test mocy kończyn dolnych
Test przeprowadzany jest na platformie do pomiaru mocy wyskoku. Standardowo badany zawodnik wykonuje 10 maksymalnych wyskoków z rękoma opartymi na biodrach. Rejestrowana jest maksymalna moc kończyn dolnych i średnia moc. Istnieje możliwość modyfikacji testów mocy jak test CounterMovement Jump (CMJ), test Drop Jump (DJ), test Repetitive Jump (RJ) itp.
Test szybkościowe
W większości gier zespołowych istotnym elementem są odpowiednie zdolności szybkościowe zawodników. Ocena szybkości z wykorzystaniem zestawu fotokomórkowego daje odpowiednią precyzję pomiaru i powtarzalność. Pomiar szybkości na różnych odcinkach daje dodatkowe możliwości określania szybkości biegu i jej narastania czy spadku. Standardowo pomiarów szybkości dokonuje się na odcinkach 5, 10, 20 i 30 metrów.
W Sportslab istnieje możliwość dowolnej konfiguracji testów szybkościowych.
Analiza składu ciała
Skład ciała a w szczególności zawartość tłuszczu w ciele w stosunku do masy mięśniowej odgrywa istotne znaczenie w większości dyscyplin sportowych. Nadmierna zawartość tkanki tłuszczowej w wymierny sposób ogranicza i wpływa na poziom wydolności, mocy i szybkości. Każdy dodatkowy i zbędny kilogram masy ciała jest dodatkowym obciążeniem, które musimy przemieszczać i niepotrzebnie zużywać wyższą ilość energii. Ponadto przez niekorzystny wyższy poziom tłuszczu w ciele i wzrost masy ciała w nadmierny sposób obciążamy aparat ruchu, przeciążając więzadła, ścięgna i mięsnie, przyczyniając się do powstawania urazów sportowych i zmniejszając zdolności regeneracyjne. Dokładny pomiar zawartości tkanki tłuszczowej i jej rozmieszczenia daje możliwość monitorowania składu ciała dążąc do wartości idealnych.
Pomiar składu ciała wymaga używania odpowiednich metod, maksymalnie czułych, dzięki czemu uzyskiwane wyniki są wiarygodne, prawidłowe i powtarzalne. W Sportach drużynowych do badania składu ciała używamy dokładnego analizatora marki Tanita BC-418. Urządzenie działa na zasadzie bioimpedancji elektrycznej (BIA).