Badania wydolnościowe

Badania wydolnościowe to test do odmowy przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych, podczas którego określana jest wielkość VO2max, próg anaerobowy. Dzięki badaniu wydolnościowemu ocenia się główne aspekty wydolności tlenowej zawodnika.

Badania wydolnościowe, VO2max, próg mleczanowy

Badania wydolnościowe mają największe znaczenie w sportach wytrzymałościowych, gdzie wynik jest ściśle skorelowany długotrwałym wysiłkiem, a przede wszystkim z jego tolerancją. Jednakże każda dziedzina sportu wymaga optymalnego poziomu wydolności tlenowej.

 

Cel badania wydolnościowego

 • badanie wydolnościowe może być przeprowadzony na bieżni mechanicznej, ergometrze rowerowym.
 • Formę badania dobieramy pod specyfikę uprawianej dyscypliny.
 • Zawodnik ma za zadanie jak najdłużej wykonywać wysiłek, pomimo narastającego obciążenia i zmęczenia.

Przebieg badania wydolnościowego

 • Badanie poprzedza rozgrzewka, czyli łagodny wysiłkek (marsz, trucht, spokojna jazda).
 • Badanie rozpoczynamy od obciążenia dopasowanego do wytrenowania zawodnika, następnie zgodnie z zastosowanym protokołem, zwiększane jest obciążenie (co 2-3min).
 • Zawodnik kontynuuje badanie do momentu wyczerpania.
 • Badanie trwa od 20 do 30 min, czas uzależniony jest wytrenowaniem zawodnika.
 • W celu uzyskania dodatkowych danych, w czasie testu pobierana jest krew z palca, w celu określenia stężenia mleczanów (pakiet PRO)

Zebrane dane z badania wydolnościowego, na podstawie których, wyznaczane są:

 • VT Próg wentylacyjny i mleczanowy (próg przemian anaerobowych)
 • VO2max maksymalny pobór tlenu
 • LAT – próg mleczanowy (pakiet PRO)
 • Pobór tlenu określi nam górną granicę wydolności tlenowej zawodnika, a wartości progowe wskażą nam na jakim poziomie jest wydajność organizmu przy niższych intensywnościach, gdy zmęczenie jeszcze nie narasta.
 • Na podstawie wartości progowych i maksymalnych wyznaczane są strefy wysiłkowe.

Wykorzystanie badań wydolnościowych

 • Na podstawie danych, stref wysiłkowych wykwalifikowany trener jest wstanie sterować intensywnością wysiłku podczas treningu.
 • Dane stanowią ważną sugestię dla trenera w planowaniu jednostek treningowych i ćwiczeń.

W zależności od uprawianej dyscypliny oferujemy różne warianty badań wydolnościowych:

 • Biegowe, przeprowadzane na bieżni mechanicznej HP Cosmos Quasar
 • Kolarskie, przeprowadzane na cycloergometrze Cyclus2
 • Triathlonowe, dwa testy przeprowadzane na bieżni i cycloergometrze, min. odstęp między badaniami to 3 godziny.

Dodatkowo w ofercie posiadamy:

 • Test Wingate – test mocy maksymalnej

więcej o sprzęcie

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa test wydolnościowy?

Test wydolnościowy trwa 20-30 minut , cała wizyta około godziny. Prosimy o przybycie 15 minut wcześniej, w celu przygotowania się.

Co powinienem zabrać na badanie?

Nasi klienci mają do dyspozycji szatnię i prysznic Jeżeli noszą Państwo okulary, dla lepszego komfortu podczas testu, zalecamy założenie soczewek. Badanie biegowe: Badanie odbędzie się na bieżni mechanicznej. Na badanie proszę zabrać czyste buty biegowe i strój sportowy. Jeżeli nie biegali Państwo nigdy na bieżni to zalecamy wcześniejszą wizytę na siłowni, lub w innym miejscu z dostępem do bieżni mechanicznej, aby poćwiczyć technikę biegu. Badanie kolarskie: Na badanie proszę przybyć z własnym rowerem. Koła demontujemy, nie są potrzebne do przeprowadzenia badania a ramę zainstalujemy w naszym ergometrze- Cyclus2 – . Jeżeli Pana/Pani rower jest rowerem szosowym, lub triatlonowym, wówczas nie będzie żadnych problemów z instalacją ramy. Rowery torowe i czasowe mogą być niekompatybilne z powodu zbyt małego rozstawu tylnego widelca. Jeżeli przybędzie Pan/Pani z rowerem MTB to proszę dodatkowo podać informację czy rower wyposażony jest w tzw. sztywne osie (jaki rozmiar przód/tył). Proszę sprawdzić również czy kaseta w państwa rowerze jest 9, 10 lub 11 rzędowa. Prosimy o wyczyszczenie napędu.

Co jeżeli nie posiadam własnego roweru?

Jeżeli nie posiadają Państwo własnego roweru, test możemy przeprowadzić na naszym rowerze. Prosimy o wcześniejszą informację, jeżeli chcą Państwo skorzystać z tej opcji. Jest to możliwe wyłącznie w CDS Sportslab w Warszawie.

Czy przed badaniem muszę ograniczyć treningi?

W dniu badania (przed testem) proszę nie wykonywać żadnych treningów, organizm powinien być możliwie wypoczęty. Na dzień poprzedzające datę badania, proszę nie wykonywać treningów forsownych, takich po których organizm będzie wymagał dłuższej regeneracji (interwały, treningi progowe itp.).

Czy mogę zjeść posiłek przed testem wydolnościowym?

Zaleca się spożycie lekkiego posiłku, takiego jak przed treningiem najlepiej 2-3 godziny przed rozpoczęciem badania. Pamiętamy też o prawidłowym nawodnieniu. Bezpośrednio przed badaniem prosimy nie spożywać napojów pobudzających: kawy, napojów energetycznych, żeli z guaraną i kofeiną.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania?

Aby przeprowadzić test wymagany jest bardzo dobry stan zdrowia i brak chorób układu krążeniowo-oddechowego oraz innych mogących mieć negatywne konsekwencje zdrowotne dla organizmu poddawanego wysiłkowi fizycznemu. Testów nie można też przeprowadzać jeśli są świeże kontuzje.

Po ilu dniach, od wykonania badania otrzymam wyniki badań z zaleceniami?

Opracowane wyniki i ich analizę wraz z zaleceniami treningowymi wysyłamy w ciągu 3-4 dni roboczych, drogą elektroniczną. Jeżeli po tym czasie nie otrzymają Państwo wyników, prosimy o sprawdzenie folderu spam. W przypadku braku wiadomości, prosimy o kontakt, abyśmy mogli ponownie wysłać wyniki.

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń:  570 580 580 lub napisz do nas: kontakt@sportslab.pl

Dopasuj badanie do swojej dyscypliny

BIEGANIE
BIEGANIE

WIOŚLARSTWO
WIOŚLARSTWO

KOLARSTWO
KOLARSTWO

SPORTY WALKI
SPORTY WALKI

TRIATHLON
TRIATHLON

TENIS
TENIS

GRY ZESPOŁOWE
GRY ZESPOŁOWE

INNE DYSCYPLINY
INNE DYSCYPLINY

0

Wpisz poniżej szukane słowo/wyrażenie i naciśnij Enter